FUMİGASYON NEDİR? | FUMİGASYON VE İLAÇLAMA

Fumigasyon;
Fumigasyon 20. yüzyıl  başladığından beri gıda veya diğer tüm mamülerdeki zararlılara karşı kullanılan bir kimyasal savaş metodudur.0212 709 16 69.
Fumigasyonun Tanımı;
Tüm Haşere ve kemirgenler ( yumurta, larva, nymph, pup ve ergin dönemde ) ve diğer zararlı olabilecek organizmaları ( nematod, mantar, bakteri gibi ) öldürmek amaçlı ile kapalı bir ortamda ( belirli bir ısıda ve miktarda ) gaz halinde kimyasal bir madde ( fumigant ) vermek ve fümige ederek belirli bir süre gazı bu ortamda tutma işlemidir.
Fumigasyonun  amacı ve Önemi;
Fumigasyon her çeşit bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer materyaller, ihraracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri zararlı etmenlerden arındırarak bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle ürünün sağlıklı halde bulunması amacını gerçekleştirmektedir.
İhracat yapan firmaların ürünlerinde çok uzun yol boyunca taşınır ve bu taşınma sırasında havasızlık, ani ısı değişiklikleri ve nem nedeniyle böceklenme yaşanır. Bu sebeple ciddi ürün kaybı yaşanarak maddi zarara uğranmaması nedeni ile fumigasyon çok önemlidir.
Fumigasyon ülkeler arası hatta bölgeler arası farklı böcek  türelinin geçişini önlemek için de BÖCEK İLAÇLAMA VE DİĞER İLAÇLAMA SİSTEMLERİNDEN DE son derece önemlidir.
[Toplam:6    Ortalama:5/5]
[Toplam:6    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Backlinks Maker provided by prepostseo.com